W 1962 roku Paul Baran opublikował pracę składającą się z dwunastu tomów poświęconych projektowi sieci cyfrowych transmisji informacji. Rok później amerykański informatyk Joseph Carl Robnett Licklider, jeden z pionierów cybernetyki, opublikował memorandum mówiące o potrzebie utworzenia wspólnego języka dla umożliwienia działalności w sieci. Utworzył ICN – Intergalaktyczną Sieć Komputerów (Intergalactic Computer Network). W tym samym roku wprowadzono również standard ASCII do przesyłu znaków (American Standard Code for Information Interchange, czyli wykorzystywana do dziś 7-bitowa forma szyfrowania znaków).

Po konferencji naukowej w 1967 roku prowadzonej przez ARPA, rozpoczęto prace nad ARPANET-em – wkrótce powstanie pierwsza rozległa sieć oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP.

Pod koniec 1968 roku wystartował pierwszy system hipertekstowy utworzony przez Douglasa Engelbarta. W następnym roku, 1 października, po raz pierwszy utworzono dwuwęzłową sieć, a niedługo później, czyli 22 października o godzinie 22:30, udaje się zdalnie zalogować. Zachodzi komunikacja pomiędzy Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles a Stanford Research Institute. Ten dzień uchodzi za powstanie internetu.

W listopadzie 1970 roku Douglas Engelbart opatentował dobrze nam dzisiaj znaną mysz komputerową, wówczas jednak opisaną jako wskaźnik pozycyjny X-Y do Systemów Wyświetlania. To dzięki niej poruszanie się po witrynach internetowych jest tak proste.

Rok później, w kwietniu, powstała usługa FTP, a pod koniec roku został wysłany pierwszy e-mail.

W 1975 roku, dokładniej 7 czerwca, Steve Walker przyczynił się do powstania pierwszej grupy dyskusyjnej, natomiast 23 września Bill Gates wraz z Paulem Allenem zakładają Micro-Soft (bardzo dobrze nam dziś znany jako Microsoft).

Może w tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że pod koniec 1983 roku powstały powszechnie kojarzone domeny internetowe: .edu, .gov, .com, .mil, .org, .net, .int.

Grzegorz Majewski