Portugalia dla każdego

Portugalia. Moje pierwsze skojarzenie to muzyka fado, Cristiano Ronaldo i owoce morza. Zaraz potem wszelkiej maści wina. Kiedy składałam dokumenty na  uczelniany program wymiany studenckiej Erasmus nie robiłam sobie wielkich nadziei. Chętnych wielu, miejsca na stypendium w Lizbonie tylko jedno…

Na czym polega Erasmus? Jest to program stypendialny, w ramach którego studenci mogą wyjechać na semestr lub cały rok akademicki na uczelnię partnerską w różnych krajach. Tam uczestniczą w zajęciach prowadzonych w języku uczelni przyjmującej lub po angielsku, oraz zdają egzaminy.

Jestem studentką III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dzięki programowi ERASMUS + semestr zimowy roku akademickiego 2015/2016 spędziłam w Lizbonie, na Uniwersytecie Nova de Lisboa. System edukacji w Portugalii nieco różni się od polskiego. Rok akademicki rozpoczyna się już we wrześniu, na moim fakultecie -The Faculty of Social Sciences and Humanities – od połowy września. Okres wykładowy trwa mniej więcej do 18 grudnia. W styczniu nie ma już wykładów i rozpoczyna się sesja.

Bez żadnych wątpliwości od razu po przyjeździe stwierdziłam, iż była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Już od pierwszych dni byłam zauroczona miastem, portugalską kulturą i mentalnością, gdzie na każdym kroku można znaleźć ludzi, chętnych do pomocy przy najmniejszym nawet drobiazgu.

Lizbona jest stosunkowo małym miastem, jednak nie można się tu nudzić. Praktycznie każdego dnia coś ciekawego się dzieje, od koncertów z międzynarodowymi gwiazdami, przez mecze światowych lig piłki nożnej, po drobne koncerty tradycyjnej muzyki fado.

Moim ulubionym sposobem spędzania słonecznego weekendu były zdecydowanie wyjazdy nad ocean. Warto wybrać się pociągiem do pobliskiego Cascais, miasteczka ukochanego przez turystów szczególnie z Wielkiej Brytanii, gdzie za darmo można wypożyczyć rowery i wybrać się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża do oddalonej 12 km na północ plaży Guincho, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w obrębie Lizbony.

W Lizbonie znajduje się mnóstwo uczelni. Ja studiowałam na Universidade Nova de Lisboa na fakultecie Social Sciences and Humanities. Wydział ten jest stosunkowo mały i można odnieść wrażenie, że wszyscy się znają.  Największym minusem natomiast jest wąski zakres przedmiotów do wyboru po angielsku, więc spełnienie podstawy programowej może być dosyć trudne. Uczelnię odwiedzają głównie studenci z Hiszpanii, dla których nie ma bariery językowej. Oczywiście wykładowcy zgodzili się na zdawanie egzaminów po angielsku dla studentów programu Erasmus +. Uczęszczanie na wykłady to 50% sukcesu, bardzo trudno przyswoić cały materiał samemu. Kurs języka portugalskiego był zapewniony na dla studentów Erasmus +, jednak było to za mało, aby zrozumieć wykłady.  Dlatego, jeżeli ktoś chciałby wyjechać na Erasmusa do Portugalii aby studiować na Faculty of Social Sciences and Humanities Universidade Nova de Lisboa powinien przed wyjazdem znać podstawy portugalskiego. Warto też uczestniczyć w kursie portugalskiego, który  Uczelnia oferuje studentom Erasmusa.

Kampus uczelni składa się z kilku oddzielnych budynków. Dużym plusem kampusu jest to, że wszystkie zajęcia odbywają się w jednym miejscu. Lokalizacja jest dogodna; w pobliżu przystanki autobusowe i metro.

Uniwersytet Nova de Lisboa jest uczelnią z długą tradycją. Początkowo był to uniwersytet katolicki. Z opinii portugalskich studentów oraz wszelakich rankingów wynika, że jest to uczelnia  o wysokim standardzie nauczania, jedna z najlepszych w Lisbonie.

Zakwaterowanie w Lisbonie jest bardzo drogie. Najtańszy pokój w akademiku kosztuje 190 Euro. Jednak są to miejsca zarezerwowane głównie dla studentów portugalskich. Ceny mieszkań wahają się od 200 do nawet 500 Euro na miesiąc. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się mieszkanie  i jaki posiada standard. Ja mieszkałam z koleżanką w bardzo dobrej i bezpiecznej dzielnicy Lisbony – Avenida Conde de Valbom. Mieszkanie mieściło się uroczej kamienicy, dosłownie dwa kroki od uczelni. Koszt pokoju wynosił 225 Euro od osoby.

Ceny komunikacji miejskiej są bardzo zróżnicowane. Bilet miesięczny kosztuje 35 euro i obejmuje komunikacje autobusami, metrem i tramwajami. Jeśli ktoś nie posiada karty miejskiej, ceny przejazdu metrem i autobusem wahają się między 1,20 – 1,80 euro za bilet, natomiast przejazd tramwajem kosztuje obecnie około 3 euro. Nie ma zniżek studenckich i planowane są kolejne podwyżki cen komunikacji miejskiej ze względu na kryzys gospodarczy.

Przed przyjazdem do Lizbony, bardzo dużo słyszałam o tym, że jest to stosunkowo tanie miasto, porównywalne do Krakowa. Niestety nie jest to prawda, większość produktów żywnościowych jest dwa razy droższa niż w Polsce, natomiast jedynie niektóre warzywa i owoce są tańsze. Warto przygotować się na większe wydatki przed wyjazdem. Jednak wartości jakie niesie za sobą wyjazd na Erasmusa do Portugalii nie można odnosić do kosztów. Taki wyjazd pozwala na wszechstronne rozwijanie nie tylko zdolności językowych, ale także adaptacyjnych. Studenci powinni zdobywać doświadczenia życiowe i zawodowe w ten sposób.

Portugalia jest piękna i jedyna w swoim rodzaju. Można mówić, że kraj ten ,,żyje” w cieniu Hiszpanii, jednak jeśli ktoś tam był choć raz z pewnością wróci! Portugalia jest mała i to jest plusem. Wszędzie można dojechać pociągiem, nie tracąc na to całego dnia. Pociągi to tylko 2,5 Euro. Wizytówką kraju są przepiękne plaże, łagodny klimat, przepyszna kuchnia i niezwykłe krajobrazy. Ludzie żyją jakby wolniej i są uśmiechnięci…to chyba przez słońce. Obowiązuje też kultura picia kawy, a raczej espresso.  Portugalia wita zapachem kawy i słońca. Jest to połączenie uzależniające. Wspomniałam wcześniej o podróżowaniu. Lizbona jest po prostu niesamowita. Wąskie uliczki, wzgórza, urocze restauracje czynią to miejsce wyjątkowym, jednak warto wyjechać poza stolicę. Na mapie studenta Erasmusa powinny znaleźć się takie miejsca jak: Porto (na północy), Algarve (najbardziej wysunięte miasto na południu), Cascais ( urocze miasteczko 30 km od Lizbony), Sintra , Setubal ( najlepsze ryby). Z Portugalii można łatwo i tanio podróżować Do Hiszpanii, Madery czy na Azory.

Z całą pewnością mogę polecić przyszłym studentom Erasmusa wyjazd do Portugalii. Taka wyprawa powinna być jednak przemyślana. Znajomość języka portugalskiego w stopniu komunikatywnym jest podstawą.

Jak nie teraz to kiedy? Odrobina odwagi i Ty też możesz przeżyć niezapomnianą przygodę!

Weronika Skrońska