Publikacje dr Lucyny Żbikowskiej

Z okładki książki Męstwo i Miłosierdzie:

Wśród wielu postaci, które mogą stanowić dla nas przykład życia miłosierdziem, jedną z najwspanialszych jest śp. Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Przepełniona niewyobrażalnym bólem po męczeńskiej śmierci syna, wypowiedziała znamienne słowa  o wybaczeniu zabójcom, a nawet modliła się o ich nawrócenie. W dniu beatyfikacji swego syna niejako je potwierdziła, mówiąc: „Życzę każdemu, żeby prawda ks. Jerzego Zło dobrem zwyciężać – była w każdym z nas”. Pamięć o tym świadectwie winniśmy przywoływać nie tylko w obchodzonym właśnie nadzwyczajnym Roku Jubileuszu Miłosierdzia ustanowionym w całym Kościele katolickim przez papieża Franciszka.

ksiazka-2-lucyna-zbikowska

 

Ze „Wstępu” O miłosierdziu Boga i miłosierdziu wśród ludzi

Na temat miłosierdzia napisano bardzo wiele i to zarówno w literaturze naukowo- teologicznej jak i popularnej. Gdy przegląda się bibliografię, zarówno w języku polskim jak i językach obcych, wydawałoby się, że już nic wymyślić ani napisać się nie da. Wszystko jest jasne!
A jednak, gdy przychodzi czas głębszej refleksji z okazji przeróżnych uroczystości związanych ze Świętem Miłosierdzia Bożego, bądź przeżywania pielgrzymek do sanktuariów pod tym wezwaniem ustanowionych, okazuje się, że nigdy dość rozważań, interpretacji i poszukiwań drogi do odkrywania tej wielkiej tajemnicy, jaką jest miłosierna miłość Boga.

ksiazka-1-lucyna-zbikowska