Od 16 do 18 marca 2022 roku odbywały się rekolekcje wielkopostne w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Trwały one trzy dni, a zostały poprowadzone przez o. Piotra Szczepańskiego OFMConv, redaktora naczelnego „Rycerza Niepokalanej”.
Dzień pierwszy rozpoczął się Eucharystią w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu o godzinie 18.00. Następnie o godzinie 21.00 odbył się Apel Jasnogórski połączony z konferencją. Wygłosił ją o. Piotr Szczepański OFMConv. Studenci zebrali się w auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.
– Trzeba dać sobie przemienić myślenie, aby poddać się procesowi nawrócenia. (…) Czasem trudno nam się nawrócić, bo to my byśmy chcieli nawrócić się, a może tu chodzi o to, żeby ktoś mnie nawrócił. Aby ktoś moje serce dotknął. Abym poddając się, mógł doświadczać działania Jezusa Chrystusa – zwrócił uwagę o. Piotr Szczepański OFMConv podczas homilii.
„…przemienienie się przez odnawianie umysłu…” był to wykład, jaki o. Piotr Szczepański OFMConv wygłosił do studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Na wstępie został przytoczony wątek Adama i Ewy, ponieważ, jak zostało wspomniane, należy wrócić do początku. Zobrazowano lepsze zrozumienie tematu poprzez przytoczenie pewnych anegdot. Ważne w przemienieniu jest poddanie się Bogu, zawierzenie Mu.
– Człowiek nie do końca może zrozumieć siebie bez Chrystusa. Konieczna jest wiara i rozum dla rozwoju, dla zmieniania myślenia. Kościół powiedział, że dwie podstawowe herezje to fideizm i racjonalizm. Fideizm, czyli odrzucenie całej racjonalności myślenia. Z drugiej strony racjonalizm, a więc tylko rozum. Wiara i rozum sprawiają, że człowiek wzrasta i jednocześnie przemienia się w sposobie myślenia. Albo lepiej: zostaje człowiek przemieniony – powiedział o. Piotr Szczepański OFMConv.
Nie uchodzi również uwadze, że o. Piotr Szczepański OFMConv jest redaktorem naczelnym czasopisma „Rycerz Niepokalanej”. Założycielem miesięcznika i pierwszym redaktorem był św. Maksymilian Maria Kolbe. Założył również w 1917 roku Rycerstwo Niepokalanej, czyli wspólnotę ludzi, która walczy o człowieka, o jego zbawienie.
– Tak naprawdę „Rycerz” nie jest Maksymiliana, pomimo że on go założył. „Rycerz” jest Niepokalanej. Ta nazwa tego czasopisma określa jego przynależność. To odkrycie zmieniło moje podejście. Skoro to Jej dzieło, a mi odpowiedzialność została powierzona, żeby pracować nad tym dziełem, z większym przejęciem podchodzę do następnego numeru, który mam wydać. Czy Jej się to spodoba? To jest to, co dzieje się, gdy zmienia się sposób mojego myślenia – podzielił się spostrzeżeniami o. Piotr Szczepański OFMConv.
Drugi dzień rekolekcji rozpoczęła kolejna konferencja o godzinie 9.00 w auli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Następnie o godzinie 12.00 odbyła się Msza święta wspólnoty akademickiej. Apel Jasnogórski połączony z Adoracją poprzedziły już ostatnią konferencję rekolekcji.
– Piękny umysł to ten, który jest w stanie dostrzec coś, czego umysł zwykły nie dostrzega. Umysł piękny,to umysł artystyczny. Artysta to ktoś, kto widzi więcej, szerzej. (…) Potrafi zobaczyć różnice, przez co umysł zaczyna się zmieniać – mówił o. Piotr Szczepański OFMConv. Nie odnosi się to do geniuszu, tylko do samego artyzmu umysłu, przyrównując go do sztuki. Widzenie czegoś ponad, transcendencyjność jest specjalnym darem od Boga.
Ważne jest także to, co nas otacza, co wokół siebie mamy i co nas wprawia w zmiany. Wszystko z czym spotykamy się na co dzień, na nas w pewien sposób wpływa, odciska swoje piętno.
– Wiara bierze się z tego, co się słucha. Narracja – ja jej słucham, ja w nią wierzę. Kształtowanie umysłu. To, co czytasz, czego słuchasz. To, co wpuszczasz do siebie, to oddziałuje – zauważył o. Piotr Szczepański OFMConv.
– Jeśli chcesz czegoś, musisz podjąć logiczne, uzasadnione, celowe, sensowne kroki. Nie możesz osiągnąć celu, jeżeli to, co robisz, nie ma szans doprowadzić cię do niego. To czego Pan Bóg dla mnie chce, jest zapisane w moim sercu jako pragnienie, a nie widzimisię. Jest to z założenia nierealne – podsumował o. Piotr Szczepański OFMConv, kończąc ostatnią konferencję.
Trzeci dzień odbył się już bez konferencji, natomiast studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej mieli możliwość wyspowiadania się lub odbycia prywatnej rozmowy z o. Piotrem Szczepańskim OFMConv. O godzinie 18.00 została odprawiona Msza święta, a dzień zakończono Drogą Krzyżową. Wszystko zwieńczyły uroczyste podziękowania. Rekolekcje dobiegły końca 18 marca. Studenci Uczelni bardzo chętnie i licznie mieli możliwość ich przeżywania.
Jagoda Strzyżewska
Zespół Prasowy AKSiM