Rekolekcje Wielki Post 2021

  17 lutego w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Tematem przewodnim naszych spotkań jest Męka Pańska, a nauki dla społeczności akademickiej prowadzi ks. Bogusław Jaworowski ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

  Nasze wspólne spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w środę popielcową, następnie studenci oraz wykładowcy mogli wysłuchać konferencji, która odbyła się w akademickiej Kaplicy Zawierzenia. Poruszyliśmy temat cierpienia, które jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Ksiądz rekolekcjonista starał się przekazać nam, że miłość Boga do człowieka jest nieskończona, a my – stworzeni na obraz i podobieństwo Pana Boga – staliśmy się Jego umiłowanymi dziećmi.

  Ksiądz Bogusław podkreślał, że rekolekcje to czas „doładowywania akumulatorów”. Zaznaczył, że musimy jednocześnie pamiętać o postawie otwartego serca, prosząc, aby słowo kierowane w tym świętym dla nas czasie było skierowane bezpośrednio do nas, poruszając nasze serce.

  Drugi dzień rozpoczęliśmy od konferencji wygłoszonej przez o. Bogusława na temat cierpienia i mocy przebaczenia. Następnym punktem naszych spotkań była wspólna Eucharystia o godzinie 12:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Studenci zgromadzili się, aby podziękować Panu Bogu za otrzymane łaski oraz prosić o dar owocnych rekolekcji. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu. Był to czas, kiedy każdy z nas mógł spotkać się z Jezusem i wpatrywać się w Jego wspaniałe Oblicze. Podczas adoracji miało miejsce wspólne odśpiewanie Gorzkich Żali, a w trakcie spotkania była możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

  Podczas ostatniego dnia rekolekcji studenci mogli umówić się na indywidualną rozmowę z księdzem Bogusławem. Wieczorem spotkaliśmy się na Eucharystii. Podczas homilii ksiądz rekolekcjonista zaznaczył ważną rolę Maryi w życiu Jezusa i każdego człowieka. Nasz święty i ubogacający czas zakończyliśmy Drogą Krzyżową w Sanktuarium. Po odprawionym nabożeństwie każdy miał możliwość otrzymania indywidualnego błogosławieństwa Krzyżem Pasyjnym.

  Serdecznie dziękujemy księdzu Bogusławowi za przyjęcie zaproszenia i umocnienia nas. Zapewniamy o modlitwie.

  Agata Mieczkowska