Sekrety świata mediów

Dnia 16 kwietnia 2019 roku w I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie odbył się drugi dzień warsztatów „Nowe Widnokręgi – zrozumieć media”, w których udział wzięli uczniowie z Powiatu Opoczyńskiego m.in.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Opocznie, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Zajęcia poprowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze oraz montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV Trwam.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przez wicedyrektora Zbigniewa Sobczyka I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, Posła na Sejm RP Roberta Telusa oraz wicestarosty Powiatu Opoczyńskiego Barbary Chomicz. Kilka słów do publiczności wygłosił Ojciec Benedykt, który wspomniał o sile przekazu jaką niosą ze sobą media.

W pierwszym bloku spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądają podstawy przekazu telewizyjnego. Dowiedzieli się jak powstaje obraz, który możemy zobaczyć na naszych ekranach. Uczniowie mogli wcielić się w role pogodynki czy prezentera wiadomości sportowych. Prowadzący uświadomiał młodych, że 70% przekazu to obraz, 23% przekazu to dźwięk, a tylko 7% to treść.

Druga część wykładów dotyczyła światła i cienia oraz ich roli w przekazie telewizyjnym. Uczniowie poznali sposoby ulepszania wizerunku osoby znajdującej się po drugiej stronie ekranu. Dowiedzieli się także o trikach montażowych, które potrafią przekazać odbiorcy prawdziwe emocje.

Kolejny etap tego spotkania to przybliżenie świata dźwięku – pokazał jak pracuje się z jego montażem i obróbką. Grupa ochotników mogła przekonać się, jak brzmi ich głos po kilku obróbkach. Młodzież dowiedziała się, jak wiele zależy od montażysty i jego pomysłu oraz jak można manipulować odbiorcami poprzez dobór odpowiedniego słownictwa.

Punktem kulminacyjnym wykładu było wystąpienie dotyczące podstaw dziennikarstwa prasowego. Zostały przedstawione na nim różnice między informacją a opinią oraz perswazją a manipulacją.

W ramach podsumowania zaprezentowano przygotowane materiały: prasowy, radiowy, telewizyjny.

Justyna Wawrzeńczak
Katarzyna Abramczyk