Solidarni z męczennikami za wiarę

We wtorek 10 marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej gościli świadkowie męczeństwa chrześcijan w Iraku ksiądz biskup Basel Yaldo i ks. Douglas Bazi.

Obydwaj w ostatnich latach osobiście doświadczyli okrucieństwa islamskich fundamentalistów w Iraku. Byli porwani przez dżihadystów, poddani torturom ze względu na wyznawaną wiarę w Chrystusa. Dzisiaj dają bezcenne świadectwo męczeństwa chrześcijan w Iraku w ostatnich dwunastu latach.

Spotkanie poprzedziła emisja reportażu pt. Irak – kraj męczenników i prześladowanych ukazujący aktualną dramatyczną sytuację chrześcijan w Iraku.

Goście z Iraku przybyli do Polski na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Biskup Basel Yaldo został uprowadzony przez fundamentalistów islamskich w 2006 r. jako zemsta za wygłoszony w Ratyzbonie referat papieża Benedykta XVI. Ks. Basel Yaldo został wybrany biskupem pomocniczym chaldejskiego patriarchatu Babilonu 15 stycznia 2015 roku, a jego konsekracja biskupia odbyła się 6 lutego w Bagdadzie. Współkonsekratorem był ks. Abp Stanisław Gądecki.

Ks. Douglas Bazi zanim został księdzem był amerykańskim komandosem, a po przyjęciu święceń kapłańskich został proboszczem w Bagdadzie. Tutaj został porwany przez dżihadystów. W czasie tortur młotkiem złamano mu nos, wszystkie żebra i uszkodzono kręgosłup. Kiedy udało mu się odzyskać wolność, przez siedem miesięcy powracał do zdrowia w szpitalu w Turynie. Później powrócił do Iraku, by wspomagać swoich cierpiących prześladowania braci w wierze.

Zobacz galerię…