Spektakl słowno – muzyczny

  W niedzielę, 7 maja w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbył się spektakl słowno-muzyczny “Zamek Wewnętrzny. Mieszkania Pierwsze…” w wykonaniu zespołu “Lumen”.  

  Oratorium nawiązuje do słów św. Teresy od Jezusa, doktora Kościoła. Jak zaznaczył Zbigniew Małkowicz, muzyk i kompozytor, dla św. Teresy z Avila pobożność to nie smutek, sama śpiewała i zachęcała do chwalenia Boga z radością.

  – Zamek wewnętrzny to są kolejne etapy wzrostu życia duchowego, pierwsze mieszkania to początek, a siódme to są już zaślubiny z Panem Bogiem. To są jej słowa i to ona do nas mówi, by śpiewem chwalić Boga – podkreślił.

  Podczas spektaklu można było usłyszeć wyrafinowaną impresję mówioną oraz śpiew przy akompaniamencie różnych instrumentów. Całość tworzyła wybitny, a zarazem wzruszający obraz św. Teresy od Jezusa. W wydarzeniu wzięły udział władze Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz studenci, ale i wielu zainteresowanych, którzy specjalnie pojawili się na przedstawieniu, aby zasmakować kunsztu muzyki sakralnej zespołu “Lumen”. 

  Zespół Muzyki Sakralnej “Lumen” tworzy dwupokoleniowa rodzina: Zbigniew Małkowicz, kompozytor, aranżer i dyrygent, jego żona Marzena Małkowicz, córka Aleksandra Małkowicz-Figaj (wokalistki), syn Michał Małkowicz, który gra na perkusji, a jego żona na gitarze akustycznej. Na gitarze basowej gra Marcin Figaj, mąż Aleksandry Małkowicz-Figaj.

  Jagoda Strzyżewska 

  Zespół Prasowy AKSiM