7 czerwca w bibliotece Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się spotkanie z prof. Michałem Januszkiewiczem, autorem książki „Być i rozumieć” oraz wykładowcą WSKSiM. Miało ono na celu, oprócz promocji książki, zaznajomić uczestników z szeroko pojętą hermeneutyką jako dziedziną nauki.

– Hermeneutyka to nie tylko bardzo istotny kierunek we współczesnej filozofii, ale styl życia. To właśnie sprawia, że hemreneutyka jest czymś znacznie bardziej realnym, niż suche, teoretyczne rozważania. Dlatego też konfrontacja z myślą hermeneutyczną może się okazać znacznie owocniejsza dla tych, którzy codziennie nie mają do czynienia z zagadnieniami filozoficznymi – mówi Jan Królewski, student II roku kulturoznawstwa i organizator spotkania.

Jako, że spotkanie dotyczyło filozofii, sprowokowało ono uczestników do dzielenia się przemyśleniami i podjęcia momentami dość zaciętej dyskusji. Pokazuje to, jak żywą przestrzeń stanowią problemy filozoficzno-kulturowe. Jak zaznaczył organizator, aktywne uczestnictwo świadczy o ciągłej potrzebie zgłębiania zagadnień związanych ze sferą kultury u młodych ludzi.

– Szczególnie cieszyła mnie liczba i aktywność studentów. Świadczy to o tym, że młodsze pokolenia nadal posiadają w sobie pragnienie bycia w kulturze, rozwijania swojej kulturowej świadomości, intelektualnego konfrontowania się z myślą i z drugim człowiekiem – podkreślił.

Zainteresowanie, jakie wzbudziło to spotkanie wśród społeczności akademickiej sprawiło, iż poważnie brana jest pod uwagę możliwość organizacji większej ilości podobnych wydarzeń. Jak powiedział Jan Królewski, następne przedsięwzięcia tworzące swego rodzaju cykl ruszą od początku przyszłego roku akademickiego.

Szymon Górko