Sprawozdanie z praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus +

W okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2017 roku miałam przyjemność odbywać praktykę w ramach programu Erasmus + w Hiszpanii. Placówką, w której odbywałam praktykę było Europejskie Centrum Pielgrzyma im. Jana Pawła II mieszczące się na tzw. Górze Radości ( Monte do Gozo ) nieopodal Santiago de Compostela.

Na miejsce dotarłam samolotem Warszawa- Porto, a następnie pociągiem do Santiago de Compostela z przesiadką w Vigo. Cenowo jest to najkorzystniejszy sposób transportu. Z dworca w Santiago odebrał nas o. Roman Wcisło ( Dyrektor placówki ).

Na praktyki poleciałam z dwójką znajomych z uczelni. Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem zakwaterowania, gdyż placówka przyjmująca zapewniała je.

Po przyjeździe i rozpakowaniu, spotkaliśmy się z szefem placówki, żeby omówić szczegóły naszych praktyk. Pracowaliśmy na 3 zmiany w cyklu tygodniowym. Pierwsza zmiana była od 7 do 15, druga od 8 do 16, a trzecia od 16 do 22. Do naszych zadań należało przed wszystkim komunikowanie się z pielgrzymami, którzy przybywali z całego świata, zapewnienie im odpowiednich warunków mieszkalnych oraz gastronomicznych, a także poznawanie mentalności i światopoglądu ludzi o różnych wyznaniach i różnych kulturach.

Cały okres praktyk przeminął bez większych problemów. Dzięki współpracownikom, którzy okazali się bardzo pomocni, szybko udało mi się poznać zasady panujące w placówce. Ponadto poznaliśmy hiszpańską mentalność, zwyczaj celebrowania wspólnych posiłków, ale też wiele czasu spędziliśmy na długich rozmowach, wspólnym zwiedzaniu i odkrywaniu uroków Galicji.

Wybierając się w tę cześć Hiszpanii należy mieć na uwadze przede wszystkim warunki atmosferyczne – noce i ranki są zazwyczaj bardzo zimne, a popołudniami temperatura dochodzi do 40̊ C. Kolejną rzeczą, do której warto przygotować się wyjeżdżając w ten rejon są podstawy języka hiszpańskiego. Ja z pielgrzymami z całego świata porozumiewałam się głównie w języku angielskim, jednak bardzo często w sklepie, ośrodkach turystycznych, czy po prostu na ulicy, pytając o coś powstawała bariera językowa, ponieważ Hiszpanie często nie znają nawet podstaw języka angielskiego. Wyjeżdżając też należy troszeczkę zwolnić tempo, dać sobie czas na sjestę, na rozmowy, znajomych oraz nie biec na przyjściu dla pieszych do zielonego światła, bo za chwilę zaświeci się kolejne.

Serdecznie polecam wyjazd na praktyki w ramach programu Erasmus + na Monte do Gozo. Niech nikt się nie martwi, że stypendium nie starczy na pokrycie kosztów wyjazdu, ponieważ Centrum Pielgrzyma zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Do tego poznane osoby, klimat oraz atrakcje turystyczne sprawiają że nie chce się wyjeżdżać z pięknej Galicji.

Marta Strugała