Tegoroczny VII Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” odbył się w Warszawie w dniach 9 – 10.11.2019 w kinie Wisła. W organizację włączyły się dwa Stowarzyszenia: Marsz Niepodległości i Ruch Republikański oraz Fundacja Akademia Patriotów. Inicjatorem przedsięwzięcia i dyrektorem festiwalu jest Wioletta Machniewska.

Inicjatywa powstała z myślą o twórcach kina, których pasją jest odkrywanie i utrwalanie na taśmie filmowej niezwykłych w swojej głębi historii ludzkich ukrytych w pozorze zwyczajności konkretnych ludzkich egzystencji rzuconych w swój czas i miejsce, które stały się ich życiowym przeznaczeniem.

Zaproszeni do udziału w pokazie Filmu Niezależnego „Okno” zostali zarówno amatorzy, studenci jak i profesjonaliści w dziedzinie sztuki filmowej.

Gwoli przypomnienia odnotować należy, że dwukrotnie, w roku 2012 i roku 2013, festiwalowi chroku przegląd odbył się w Pszczynie. W 2016 w Warszawie, natomiast w 2017 roku w Olsztynie. W ich trakcie prezentowane były filmy twórców spoza głównego nurtu życia kulturalnego i artystycznego. Na Festiwalu nagradzani byli między innymi: Artur Pilarczyka „Weronika i jej chłopcy” za obraz ludzi, naszych rodaków, których Polska opuściła, mimo, że oni przy niej wiernie trwali i trwają. W 2013 roku Grand Prix zdobyli twórcy filmu „Święty płomień” – Maciej Grabysa i Jarosław Mańka. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał w 1980 roku samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie. Film „Skrzyżowanie” w reżyserii Tomasza Saja, nagrodzony w 2014 roku Grand Prix Festiwalu, to filmowa opowieść o brutalnych represjach, o „drodze krzyżowej” jaką musieli przejść robotnicy Kraśnika i ich rodziny po tym, jak w roku 1959 stanęli w obronie miejscowego krzyża. Grand Prix w 2016 roku otrzymał film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. To dokument ukazujący tragiczne losy i niezwykłe bohaterstwo ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasów Polski księży kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Największym dowodem męstwa i niezłomności abpa Baraniaka jest jego postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym w latach 1953-1955 mających na celu wymuszenie na nim zeznań pozwalających na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko księdzu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Grand Prix w 2017 roku otrzymał film „Prorok” Agnieszki Kozaczka-Gralak.

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia uczestniczą w Festiwalu od 2017 roku. Krótkie formy filmowe autorstwa studentów powstają w ramach zajęć akademickich pod opieką wykładowcy i reżysera filmowego Piotra Zarębskiego. Zdobywając szlify dziennikarskie, studenci przygotowywani są kompleksowo między innymi w sztuce reportażu, dokumentu i realizacji programów telewizyjnych. Ten model kształcenia przynoszący wymierne efekty, doceniony został przez profesjonalistów, zasiadających w jury Festiwalu już w 2017 roku. Wówczas studenci WSKSiM otrzymali Złotą, Srebrna i Bursztynową statuetkę w konkursie etiud. Również w tym roku w kategorii „Krótka forma filmowa” dwie nagrody trafiły do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Druga Nagroda przypadła reż. Anastasii Mazhatcevej (zdj. Kacper Simon) za dzieło opatrzone tytułem „Grzech w sztuce”, natomiast trzecia nagroda trafi w ręce Piotra Zwiefki, Jakuba Pitonia i Jakuba Lichoty-Linke za film „Deklaracja LGBT”.

Natomiast w kategorii „Film dokumentalny” tegorocznej edycji Festiwalu Jury, w składzie dr Jerzy Targalski, reżyser i producent filmowy Robert Kaczmarek i dziennikarz Jerzy Wasiukiewicz, przyznało drugą nagrodę twórcom dzieła zatytułowanego „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016” reż. Zdzisławowi Sowińskiemu i Tadeuszowi Szyma. Film spina z sobą dwa wydarzenia niezwykle ważne dla Kościoła w Polsce oraz dla polskiej państwowości, mianowicie, Jubileusze tysiąclecia i tysiąc pięćdziesięciolecia Chrztu Polski. Początkową i końcową klamrę – jak opisuje autor – stanowią fragmenty jubileuszowych obchodów na Jasnej Górze z udziałem papieża Franciszka, a pomiędzy nim rozsnuta jest bardzo ciekawa i poruszająca opowieść o obchodach milenijnych sprzed pięćdziesięciu lat oraz przygotowaniach do nich w ramach ogólnonarodowej Wielkiej Nowenny rozpoczętej w 1957 roku. Film jest swego rodzaju historyczną syntezą przełomowych wydarzeń religijnych i społecznych tamtego czasu.

Trzecia nagroda przypadła młodym twórcom z Tv Trwam reż. Mateuszowi Witek i Urszuli Zbyszyńskiej-Witek (absolwentom WSKSiM) za film pt. „Od kornika do ideologii” Opisują oni sytuacje mieszkańców w Puszczy Białowieskiej w związku z plagą kornika drukarza i broniących „ martwych drzew” ekoterorystach.

Pierwszych nagród w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Filmu Niezależnego „Okno” jury postanowiło nie przyznać.

Według organizatora oceny publiczności w tym względzie często radykalnie różniły się od ocen jurorów i fakt nieprzyznania pierwszych nagród spotkał się z pewnym niezadowoleniem festiwalowej publiczności. Ażeby uniknąć podobnej sytuacji na przyszłość wydaje się sensownym ustanowienie nagrody publiczności w przyszłych edycjach Festiwalu.

Polecamy również artykuł RIRM