Sylwester z wartościami

1 stycznia zakończyły się warsztaty sylwestrowe w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Tuż u schyłku starego roku w murach naszej uczelni zgromadziła się młodzież, pragnąca wejść w 2022 rok w sposób niekonwencjonalny.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Życie to coś więcej”, którego autorem był główny organizator – o. Wacław Zyskowski CSsR. Zajęcia odbywające się w trakcie warsztatów miały na celu przygotowanie do kulminacyjnego punktu – zabawy sylwestrowej. W związku z tym młodzież miała możliwość spotkania się z psychologiem na rozmowie o emocjach, na próbie muzycznej z zespołem Lumen, czy warsztatach tanecznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z absolwentami naszej uczelni, Moniką Szymborską i Miłoszem Rajczakowskim, na rozmowie o kobiecości i męskości. Uczestnicy w pełni wykorzystali czas aż do ciszy nocnej, rozmawiając z nimi na nurtujące ich tematy.

Sylwestrowy poranek był znacznie spokojniejszy: Krystian Lachor, student IV roku, podzielił się swoją pasją, jaką jest fotografia. Zespół Lumen wraz z młodymi dokonał ostatnich szlifów programu słowno-muzycznego, który zaprezentowali po południu na auli AKSiM. Po wspólnym udekorowaniu Dużych Ogrodów, pomieszczenia, w którym miała odbywać się impreza, rozpoczęło się wspólne świętowanie, w które poprowadził polonezem o. Wacław. Tuż po godzinie 23.00 zabawa została przerwana, a wszyscy uczestnicy udali się do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na nabożeństwo kończące rok i Mszę Świętą o północy, której przewodniczył dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Po powrocie do uczelni zabawa była kontynuowana.

Nieodłącznym elementem warsztatów była również codzienna modlitwa w kaplicy akademickiej oraz Msza święta. Młodzi w wolnym czasie indywidualnie udawali się na choć krótką modlitwę w Kaplicy Zawierzenia, której drzwi były otwarte na oścież cały czas.

Choć Sylwester był zorganizowany po raz pierwszy, młodzież ma nadzieję, że stanie się on wydarzeniem zapisanym w kalendarzu uczelni tuż obok warsztatów letnich i zimowych.

Emilia Kijewska