26 maja 2019 roku Teatr Studencki „Dobry Wieczór” wystąpił na scenie auli w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zaprezentował on nową sztukę pt. „Gwałtu! Co się dzieje?!”, której autorem jest Aleksander Fredro, zaś reżyserem o. Dariusz Drążek. Dzięki wytrwałej pracy i prób zespołu teatralnego sztuka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony publiczności, która z radością oglądała widowisko.

Akcja „Gwałtu! Co się dzieje?!” dzieje się w niewielkim miasteczku Osieku, w którym to kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo niewieścich. Rzecz dzieje się w XVIII wieku, ale rzekoma „historyczność” sztuki nie przesłaniała wyraźnych odniesień do sytuacji Polski porozbiorowej, w tym do dzisiejszych czasów. Władające miastem kobiety zamiast sukni noszą szlacheckie kontusze oraz męskie czapki, zaś ich „mężowie” są przyodziani w spódnice. Burmistrz Tobiasz (Paweł Błoch) wraz z Kacprem (Jakub Szajkowski) i Błażejem (Karol Kupczyk) przystają na zaistniałe okoliczności lękając się gniewu swoich żon, mimo wszystko wspominając czasy polowań i dawnego porządku. Kobiety, które przejęły rządy to żona burmistrza Urszula (Agata Kukawka), prawa ręka Urszuli i skryba Barbara (Natalia Cywińska) i dowódca straży Agata (Aleksandra Miklas). Zaistniała sytuacja podoba się jedynemu mężczyźnie Filipowi Grzegotce (Maciej Truszczyński), który to z radością służy trzem kobietom nie szczędząc im pochlebstw. Porządek w mieście przywrócić miał Jan Doręba (Kajetan Pałkus) zakochany z wzajemnością w Kasi (Marta Słomczyńska) młodzieniec. On i jego wierny kompan Makary (Jakub Więcław), obiecali burmistrzowi pomóc im obalić „babskie rządy” w Osieku. Oczywiście burmistrz przyjął plan zaproponowany przez Jana, ale jako pantoflarz tracił odwagę w konfrontacji ze swoją małżonką, samozwańczą władczynią miasta. Konkurentem w staraniach o rękę Kasi był wspierany przez Urszulę, Grzegotka. Jednak został odrzucony przez Kasię, która uznała, że to kobieta powinna decydować o swoim zamążpójściu. Natomiast, Pan Jan omamił wszystkie trzy kobiety sprawujące urząd swoimi komplementami. Niestety, intryga została odkryta, a spiskowiec został pojmany, podobnie jak wcześniej poczciwy Makary.

Osiek uratował Dyzma Bekiesz (Bartosz Zbucki), który ogłosił najazd Tatarów. I wnet rządy kobiet ustały i mężczyźni odzyskali władzę w mieście, a Jan rękę ukochanej Kasi.

Najbliższe spektakle Teatru Studenckiego „Dobry Wieczór”:

31 maja – Gdańsk – Przymorze, Plac NMP 1  w dolnym kościele, godz.:19:00

8 czerwca – Bolesławiec, Teatr Stary, godz.: 19:00

9 czerwca Radom, Ośrodek Kultury i Sztuki, ul. Malczewskiego 16, godz.: 18:30

29 czerwca – Kraśnik, Aula Szkoły Muzycznej przy Gimnazjum nr 1, ul.: ks. J. Popiełuszki 1, godz.: 18:00

30 czerwca – Lublin, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego ul. Akademicka 15, godz.: 14:00

Marta Słomczyńska