23 września 2020 r. o godzinie 9:20 w Wadowickim Centrum Kultury rozpoczęły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Zostały zorganizowane przez WSKSiM – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przygotowane prezentacje były poparte interakcją z publicznością. Podstawowy cel warsztatów to pobudzenie do myślenia i odróżnienie manipulacji od perswazji.

Pierwszym punktem programu był „Język obrazu – podstawy przekazu telewizyjnego”. Ta część trwała 45 minut, a głównym prowadzącym był Eryk Milarski. Przybliżył tajniki pracy w mediach. Zainteresowaniem cieszyły się przywiezione z Torunia sprzęty takie jak kamery, green screen, softboxy. Uczestnicy bliżej poznali pracę w telewizji przy tworzeniu od początku do końca programów takich jak np. prognoza pogody. „Od podszewki” przedstawiono wóz satelitarny wykorzystywany do nagrań w plenerze. Jedną z ochotniczek towarzyszących obsłudze wozu była Emilia. Następnie w rolę prezydenta wcielił się Mikołaj. Na zakończenie pierwszej części wyemitowano krótki filmik mający na celu pokazać oddziaływanie widzianego obrazu na emocje odbiorcy.

Drugi punkt programu, zatytułowany „Światło i cień”, uświadomił widzom istotną rolę światła w mediach. Uczestnicy poznali triki telewizyjne, dzięki którym światłem poprawiamy wygląd danej osoby – w tym przypadku Bartka. Następnym krokiem było pokazanie istotnej roli kadrów filmowych.

Kolejną część warsztatów stanowił „Świat Dźwięku – mowa, śpiew, muzyka – podstawy dziennikarstwa radiowego”. Temu tematowi poświęcono 60 min. Objaśnianiem wszystkich szczegółów zajmował się Paweł Bielicki, który pokazał jak działa program do obróbki dźwięku. Wykorzystał dźwięki, które zostały nagrane przez uczestników warsztatów. Zaprezentowane zostały możliwości ich edycji.

Na zakończenie Kasia Wiercińska i Anna Cimoch opowiedziały o manipulacji, perswazji, informacji i opinii.

Autorzy: Nikola Stuglik, Patrycja Rywotycla, Martyna Łopatecka

      Materiał radiowy - dzień 1