W naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za wiarę i Kościół – ks. abp M. Mokrzycki

Na 22 października przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II oraz rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Z tej okazji w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się uroczystości odpustowe. Przewodniczył im ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski oraz bliski współpracownik św. Jana Pawła II.

W trakcie homilii skierowanej do wiernych ks. abp Mieczysław Mokrzycki nawiązał do słów św. Jana Pawła II wzywających do stworzenia nowej cywilizacji miłości:

„Przywołuje tę wypowiedź, aby jego słowo stało się na nowo żywym pouczeniem, którego potrzebujemy tak samo dzisiaj jak i wówczas. Ponieważ człowiek nie zawsze odpowiada pozytywnie na miłość boga. Dlatego tam gdzie człowiek zapomina o miłosierdziu Bożym, jego serce staje się kamieniem, jego ręce zaciskają się w pięść, jego usta stają się źródłem kłamstwa. Rezultatem tego jest budowanie świata nieprawości, czego doświadczyła ludzkość 20 wieku” .

Podczas uroczystości do świątyni wprowadzone zostały relikwie św. Elżbiety Węgierskiej, patronki Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek oraz bł. Marii Luizy Merkert – jego założycielki.

Katarzyna Dropiewska