W niedzielę 8. kwietnia Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej miała przyjemność gościć laureatów i finalistów VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II. W auli naszej Uczelni odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II o godzinie 9.30. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. Nawiązując do niedzieli Miłosierdzia Bożego powiedział, że bardzo się cieszy, gdyż młodzi ludzie poznają Jana Pawła II .To również poprzez jego poezję mogą poznawać Boże Miłosierdzie.

Następnie, około godziny 11.00, już w auli naszej Uczelni Magdalena Kartanas, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Toruniu, powitała wszystkich finalistów. Zanim poznaliśmy wyniki konkursu, Weronika Szulc pięknie zaśpiewała hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni”. Gości powitali i głos zabrali również: wiceprezydent miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, ks. Daniel Adamowicz oraz dyrektor SP Nr 4 Izabela Ziętara.

– Jest to bardzo ważne, aby poznawać swoich patronów i wielkich Polaków. Wiedzieć, co kryje się za nazwiskiem i za życiem konkretnego człowieka – podkreśliła  Maria Mazurkiewicz.

– Wśród wielu przymiotów Jana Pawła II chciałbym podkreślić jeden (…) był przede wszystkim człowiekiem. Człowiek – to ktoś taki, kto chce być blisko Pana Boga i pozwoli Bogu się prześwietlać. Chce żyć po Bożemu. Piękne człowieczeństwo to umiejętność dostrzeżenia każdego człowieka – powiedział ks. Adamowicz i pogratulował młodym ludziom odkrywania Jana Pawła II, który takiego człowieczeństwa uczył.

W imieniu jury redaktor Mariusz Orłowski omówił kryteria oceniania recytacji., Stwierdził, że wszyscy finaliści konkursu recytowali pięknie, jednak nagrody powędrowały do tych, którzy naprawdę zrozumieli to, o czym mówili.

Prezentujemy listę zwycięzców oraz wyróżnionych:

W kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej:

I miejsce: Helena Kowalczyk (SP w Oleszycach)

II miejsce: Zofia Żelazo (SP w Sobienich Jeziorach)

III miejsce: Martyna Rojek (SP Nr 11 w Siedlcach)

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Julia Furtek, Justyn Karbel, Katarzyna Nalaskowska.

W kategorii klas 4-6 szkoły podstawowej:

I miejsce: Gabriel Gryniewicz (SP w Oleszycach)

II miejsce: Patrycja Bazan (SP w Siedlcach)

III miejsce: Wiktor Jabłoński (SP Nr 2 w Łochowie)

Wyróżnienia otrzymali: Liwia Balcerzak, Katarzyna Szewc, Hanna Szwedkowicz.

W kategorii klas siódmych:

I miejsce: Natalia Bieniek (SP Nr 10 w Łomży)

II miejsce: Weronika Kowalska (SP w Łochowie)

III miejsce: Marta Markowska (SP Nr 11 w Siedlcach)

Wyróżnienie: Hubert Kudłacz.

W kategorii gimnazjum:

I miejsce: Wojciech Osmański (SP Nr 4 w Toruniu)

II miejsce: Kamil Kolanowski (SP w Mroczy)

III miejsce: Miłosz Adamczak (Publiczna SP w Klimontowie)

Wyróżnienia: Rita Stefanowicz, Julia Krakowska, Jakub Marczak, Kacper Goc.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Marcin Wojak (Collegium Marianum w Pelplinie)

II miejsce: Dominika Michalska (Zespół Szkół Katolickich w Gdyni)

W skład jury weszli: Anna Józefiak (przewodnicząca, nauczyciel VLO w Toruniu), dr Joanna Wnuczyńska (WSKSiM Toruń), Paweł Tański (UMK Toruń), Mariusz Orłowski(TV Toruń) oraz Jakub Stępień (uczeń IV LO w Toruniu).

Na zakończenie finału mieliśmy okazję jeszcze usłyszeć zwycięskie wiersze w wykonaniu Marcina Wojaka oraz Heleny Kowalczyk.

Głównym organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Św. Jana Pawła II w Toruniu. Patronat objęli: kujawsko-pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, Biskup Toruński JE Wiesław Śmigiel, Marszałek Województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która ufundowała część nagród, w tym bezpłatny udział w wakacyjnych warsztatach dziennikarskich dla laureatów kategorii gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów oraz odkrywania twórczości św. Jana Pawła II.

Wojciech Białogłowy

Zespół Prasowy WSKSiM