Warsztaty dziennikarskie w Opocznie

17 listopada 2016 r., z inicjatywy posła na Sejm Roberta Telusa, w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyły się kolejne warsztaty kultury medialnej prowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, dziennikarzy Telewizji Trwam i Radia Maryja. W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i młodzież szkół powiatu opoczyńskiego. Jak podkreślał pomysłodawca wydarzenia:

„Celem spotkania jest przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat ogromnych możliwości, jakimi dysponują współczesne media”.

Młodzież bardzo aktywnie pracowała podczas zajęć z zakresu umiejętności opracowania komunikatu prasowego, radiowego i telewizyjnego, wykorzystania słowa mówionego w interakcji medialnej, uwrażliwiania na językowe środki manipulacji. Uczniowie poznali z bliska pracę kamerzystów, dziennikarzy, prezenterów. Maciej Żach, uczestnik warsztatów, zaznacza:

„[…] miałem przyjemność bycia posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży, ale dopiero te warsztaty pozwoliły mi poznać ogromne możliwości informacyjne, opiniotwórcze, perswazyjne, a także zmanipulowane, jakimi dysponują media”.

(wykorzystano informacje zebrane przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy)

Materiał audio:

Zdjęcia (E. Kwaśniak, J. Wojtarek):