Dnia 20.09.2019r. o godzinie 9:00 odbyły się warsztaty medialne w Tomaszowskim Domu Kultury mieszczącym się w miejscowości Tomaszów Lubelski. Warsztaty nosiły tytuł „Zrozumieć media”. W wydarzeniu uczestniczyły miejscowe licea.

Na początku zostaliśmy przywitani przez Ojca Grzegorza , który objaśnił zebranym plan warsztatów. Podczas pierwszej części prowadzący poprosił osobę chętną, aby usiadła w pomieszczeniu satelitarnym (green box). Emilia próbowała przybić piątkę, złapać dziesięć złotych itd. Dowiedzieliśmy się z jakich źródeł między innymi operatorzy kamery dowiadują się, w którą stronę nakierować kamerę. Mogliśmy się również dowiedzieć , na czym polega proces kluczowania. W tym przypadku jeden z naszych rówieśników Jakub również zasiadł w pomieszczeniu satelitarnym. Na sali można było usłyszeć śmiech, ponieważ widzieliśmy twarz naszego kolegi zmontowaną w taki sposób, że dopasowywano ją do twarzy osób siedzących aktualnie na sali. Następnie na scenę została poproszona pogodynka Zuzanna, która poinformowała nas o tym, że nadciągają deszcze i chłodna pogoda, lecz nigdzie nie pojawi się słońce. Obejrzeliśmy na projektorze, jak w prawdziwym studiu wygląda nagranie pogody. Po naszej pogodynce na scenie pojawił się prezenter wiadomości sportowych Maciej. Maciej przekazał nam informację, że Cristiano Ronaldo wraca do gry w Real Madryt. Potem dowiedzieliśmy się tego samego o Messim, odwiecznym przeciwniku Ronaldo. Później poznaliśmy Sebastiana, który jedyne co musiał, to patrzeć się do kamery. Wykonał gesty, o które prosił go prowadzący. Wszyscy aktywni i chętni otrzymali zaproszenie do wozu satelitarnego tuż po wydarzeniu, z którego z pewnością wszyscy skorzystali. Na scenie po Sebastianie pojawiła się Wiktoria, kandydatka na prezydentkę. Pani Dominika- operatorka kamery, zaprezentowała nam kandydatkę zmiksowanym i zabawnym głosem. Prezenter również postanowił nam przedstawić Wiktorię. Następnie obejrzeliśmy filmik o lampce, który poddaliśmy analizie, ponieważ znajdowały się w nim wszystkie elementy, na które najczęściej nabieramy się oglądając telewizję. Po tej części nastała 10 minutowa przerwa.

Po przerwie prowadzący poprosił o ciszę. Weszliśmy na wizję zauważając to, że tło i oświetlenie też mają znaczenie. Po tym na scenie pojawił się Michał , nasz treningowy obiekt, wypróbowywaliśmy na nim oświetlenia, ustawialiśmy ostrość obrazu itd. Dowiedzieliśmy się, że jedyne co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia. Po Michale na scenę wszedł Kacper wraz z Małgosią, która za zadanie miała potraktować pudrem Kacpra. To jak dziewczyna wykonała Swoje zadanie zostało przedstawione w sposób porównywany, czyli po lewej stronie zobaczyliśmy zdjęcie Kacpra przed, a po prawej na żywo po nałożeniu mu makijażu. Dowiedzieliśmy się, że telewizja kocha bardziej makijaż matowy od błyszczącego. Po zejściu Kacpra i Małgosi, prowadzący poprosił, aby uczestnicy wydarzenia zamknęli oczy i wyobrazili Sobie wybuchający i płonący samochód. Mogliśmy się dowiedzieć, że do pewnego momentu życia , dziecko i bajka, to jedność. Zaczęliśmy mówić o montażu. Obejrzeliśmy przygotowany materiał, który za zadanie miał pokazać nam, jak działa montaż. Praktycznie wszystko działa na podstawie kopiuj wklej. Dostaliśmy pracę domową, by oglądając wiadomości policzyć ilość cięć. Otrzymaliśmy możliwość obejrzenia materiału o motocyklowym rajdzie katyńskim stworzonego przez samego prowadzącego uroczystość. Informacja, jak bardzo operator może zmienić czyjąś wypowiedź itp. była dla nas czymś całkowicie nowym. Czymś, o czym z pewnością wiedzieliśmy, ale nigdy nie zwracaliśmy na to uwagi. Zaczęliśmy zajmować się dźwiękiem. Kolejną informacją było to, że wszystko, co nie brzmi dobrze zostaje wykasowane przez speców od reklamy. To również była dla nas ciekawa i przydatna informacja. Następnie na scenie pojawiła się Karolina wraz z Karolem. Scena, którą mieli zagrać nosiła tytuł „wyznanie miłości”. Później nastąpiło podsumowanie części telewizyjnej. Po czym znów otrzymaliśmy 10 minut na przysłowiowy oddech.

Podczas przerwy można było z bliska zobaczyć cały sprzęt oraz pójść do wozu satelitarnego.

Po zakończeniu przerwy odbyła się część „świat dźwięku”. Na sali zapanowała cisza. Część radiowa polegała na tym, że słyszeliśmy przeróżne dźwięki o innej częstotliwości Hz. Obejrzeliśmy materiał, który opisywał historię dźwięku oraz skąd wzięła się muzyka. Prowadzący podchodził do osób z widowni, które miały za zadanie powiedzieć swoje imię oraz czym się interesują do mikrofonu. Na projektorze mogliśmy zobaczyć ten dźwięk, więc nie tylko go słyszeliśmy. Usłyszeliśmy je również w różnych odsłonach. Dowiedzieliśmy się, jak wykasować niepotrzebny dźwięk, by wypowiedź była poprawna i lepiej brzmiała oraz jak zmontować dźwięk. Zobaczyliśmy, jak zmanipulować osobę odpowiadającą nam w wywiadzie na pytania. Wystarczy dobrze sformułować pytanie. Prowadzący poprosił jednego chłopaka z widowni o jego telefon komórkowy. Potem pokazał, jak podłożyć muzykę pod dźwięk, jako tło itp. Dowiedzieliśmy się, jak łatwo można z niczego zrobić coś naprawdę dobrego. Po tej części nastąpiła kolejna, już trzecia przerwa.

Po przerwie nastała ostatnia, najważniejsza, część prasowa warsztatów, które poprowadziła pani Natalia. Mogliśmy dowiedzieć się, czym jest prasa, gdzie możemy ją znaleźć, jak napisać dobry tekst, jak rozróżnić fakt od opinii itp. Podkreśliła również, że jedynie zwracanie uwagi na kapitał portali i ich właścicieli- czy są one polskie, czy zagraniczne, daje odbiorcy pełen obraz danego medium i serwowanych tam wiadomości. Warsztaty zakończyły się o godzinie 13:00.

Moim zdaniem warsztaty dały nam wiele przydatnych informacji.

Uczennica: Katarzyna Skiba

      Tomaszów Lubelski - dzień 2