20 kwietnia 2023 r. w Powiatowym Zespole Szkól w Łopusznie odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pt. ,,Nowe widnokręgi – zrozumieć media” zorganizowane przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wydarzenie zostało rozpoczęte przemową wprowadzającą wicedyrektora Zbigniewa Kukli. W swojej przemowie podkreślił cel spotkania oraz przybliżył uczniom i kadrze nauczycielskiej znaczenie wszechobecnych mediów. Na scenie pojawili się wykładowcy i szkoleniowcy z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM, a także proboszcz parafii Łopuszno Karol Stach.

Pierwszą część warsztatów pod tytułem ,,Język obrazu” rozpoczął o. red. Benedykt Cisoń. Nawiązał do komunikacji międzyludzkiej. Zwracał uwagę na mimikę twarzy i mowę ciała, która w telewizji jest przedstawiana inaczej niż w rzeczywistości. Na scenie pojawił się też redaktor Piotr Grabowski, który przybliżył możliwości nowoczesnych technologii, m.in. prezentując widok z wozu transmisyjnego. Redaktor poprosił jednego z uczniów o udział w zabawie. Realizator wytłumaczył funkcjonalność sprzętu oraz podstawowe obowiązki w jego pracy zawodowej.

W następnej części spotkania zaproszono ochotników do udziału w warsztatach. Zostali poproszeni przed ekran Green screen, a prowadzący przedstawił sposoby wykorzystania tego sprzętu. Jedna z uczennic miała okazję wczuć się w role pogodynki telewizyjnej oraz poznać kulisy tej pracy. Całe zaangażowanie uczniów zostało porównane z pracą profesjonalistów. Wyświetlone oraz dogłębnie wytłumaczone zostały podziały procentowe przekazu telewizyjnego oraz to jak obraz, głos i sam przekaz wpływają na zainteresowanie widzów. Następnie jeden z uczestników wcielił się w role prezydenta nagrywającego spot wyborczy na odpowiednim sprzęcie. Ukazana została magia makijażu oraz porównany został wygląd przed i po na uczniu wczuwającym się w rolę kandydata na prezydenta.

Po przerwie odbyła się część warsztatów pod tytułem ,,Światło i cień”. W tej części zostały przedstawione metody manipulacyjne stosowane w telewizji i mediach oraz to jak oświetlenie wpływa na wygląd osób występujących przed kamerą. Omówione zostały możliwości kamer rodzaje filtrów stosowanych, aby zapobiec wszelkim niedoskonałością widocznym na nagraniu kamerą. Odegrana została również scena, gdzie jeden z uczniów występuje w roli kandydata na prezydenta. Moment ten ukazał cechy rzetelnego przekazu informacji. Prowadzący przedstawił również wartości ważniejsze niż smartfony, media, telewizja. Szczególnie podkreślił wartość czasu spędzonego z rodziną i najbliższymi.

Kolejnym punktem programu był „Świat dźwięku”, w którym ukazały się elementy mowy, śpiewu i muzyki w świecie mediów i telewizji. Wykład przeprowadził redaktor Paweł Bielicki. Zobrazował wszystkim obróbkę audio. Swój debiut na scenie miała uczennica Wiktoria Titkin w utworze zespołu Łzy pt. ,,Życie jest piękne”. Po występie artystki, utwór został poddany zabiegowi masteringu, który nadał jej profesjonalizmu oraz ładnego brzmienia.

Ostatnia część „Słowa w druku” została poprowadzona przez panie Katarzynę Wiercińską oraz Annę Cimoch. Obejmowała ona informacje na temat opinii, perswazji, a także technik manipulacji.
Spotkanie zakończyła ankieta online. Uczniowie oraz grono pedagogiczne wyraziło także swoje opinie o warsztatach. Oto kilka z nich: „Warsztaty bardzo nam się podobały. Bardzo dużo wnoszą do życia prywatnego, a także szkolnego. Młodzież staje się przez takie spotkania bardziej świiadoma.” „Bardzo mi się podobały, były dobrze zorganizowane. Dużo się z nich dowidziałem. Przestrzegają przed manipulacją w telewizji i internecie.”

Przygotowali: Julia Wnuk, Zuzanna Bernat i Karol Jankowski (Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie)


Materiał radiowy

Wiem, że jesteś tam - Wiktoria