„Wielki powrót Camerimage do Torunia”

W listopadzie 2019 roku, po 10 latach nieobecności, do Torunia powrócił Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, który jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych.

Z tej okazji organizatorzy dokonali czegoś, co nie miało miejsca podczas żadnego innego wydarzenia do tej pory. W ciągu kilku dni festiwalowych do Piernikowego Miasta przybyła plejada gwiazd światowej kinematografii.

Miałem możliwość włączenia się w organizację, zapewniając nocleg jednemu z gości Camerimage. Dzięki temu mogłem brać czynny udział we wszystkich pokazach i warsztatach filmowych.

Na otwarciu festiwalu nagrodę odbierał uznany aktor Danny DeVito. Po pokonaniu licznych zabezpieczeń udało mi się z nim spotkać. Okazał się bardzo miłym i otwartym człowiekiem. Po krótkiej rozmowie podpisał okładki filmów i zdjęcia oraz zapozował do wspólnej fotografii.

W kolejnych dniach miałem zaszczyt spotkać się także z moim ulubionym reżyserem Quentinem Tarantino wraz z Robertem Richardsonem – jednym z najważniejszych światowych operatorów filmowych, trzykrotnym laureatem Oscara, autorem zdjęć m.in. do: „Bękartów wojny”, „Django”, „Nienawistnej ósemki”, „Pewnego razu… w Hollywood” czy „Kill Bill”, ale także z:

  • Edwardem Nortonem – znanym m.in. z ról w: „Podziemnym kręgu”, „Lęku pierwotnym”, „Czerwonym smoku” czy „Iluzjoniście”;
  • Richardem Gerem, który kojarzony jest głównie z „Pretty woman”, „Uciekającą Panną Młodą” czy „Moim przyjacielem Hachiko”
  • Darrenem Aronofskim – reżyserem takich dzieł jak: „Requiem dla snu”, „Zapaśnik”, „Czarny Łabędź”, „Pi”;
  • Joshem Hartnettem – „Helikopter w ogniu”, „Pearl Harbor” czy „Apartament”

Oprócz tak wielkich nazwisk na festiwalu spotkać można było także wiele polskich gwiazd, jak również najbardziej uznanych operatorów kamery w świecie filmowym.

Michał Bazela