Matka Boża odpływa na statku we Fromborku po Zalewie Wislamym :)

15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej. Dogmat ten stwierdza, że Maryja została z ciałem i duszą wzięta do nieba.

Obchody upamiętniające to wydarzenie miały miejsce już na początku V wieku, a święto to było nazywane Zaśnięciem Bogurodzicy. Dzisiejsza uroczystość w tradycji ludowej nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej i uznawana jest za jedno z najstarszych świąt maryjnych.

Co roku w wielu regionach Polski odbywają się dożynki, a niezliczona rzesza pielgrzymów zmierza na Jasną Górą, aby właśnie w ten szczególny dzień być u stóp Matki Bożej Królowej Polski. Warto wspomnieć również o pięknych i poruszających tradycjach kultywowanych w różnych zakątkach naszej Ojczyzny. Na przykład we Fromborku, gdzie znajduje się Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP, co roku w wigilię uroczystości odbywa się procesja z figurą Matki Bożej do wód Zalewu Wiślanego oraz Apel Maryjny.

Niech dzisiejsza uroczystość będzie dla nas okazją do podziękowania Matce Bożej za wstawiennictwo i otrzymane łaski.

Agata Mieczkowska