17. kwietnia 2018 roku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się trzecie już Sympozjum Nowych Mediów. Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM, odbyło się pod hasłem „Szósty kontynent. Społeczeństwo wobec wyzwań nowych mediów”

-Do zorganizowania sympozjum zainspirował nas dr Grzegorz Osiński. Zauważył on bowiem, że we współczesnym świecie istnieje dodatkowy, szósty kontynent, którym jest nic innego jak Internet. Jest to nowa rzeczywistość równoległa do tej tradycyjnej. Jest to kontynent łączący wszystkie kraje, narody oraz języki. Powstaje jednak pytanie czy oby na pewno jest to świat wolny, czy może jednak wręcz przeciwnie- przestrzeń zniewoleń? Ponadto- czy jest to kontynent całkowicie zdobyty, czy ciągle zdobywany?- mówiła dr Monika Szetela, główna inicjatorka sympozjum.

A co najbardziej wyróżnia tę konferencję? Głównie to, że przygotowana jest przez studentów i dla studentów. Aspekt organizacyjny i wszystkie elementy techniczne, które są potrzebne do zorganizowania konferencji przygotowują studenci, ale także to oni są prelegentami.

Młodzi naukowcy z licznych ośrodków akademickich Polski pochylili się m.in. nad takimi tematami jak: kryptowaluty, fake news, technokracja, cyber zagrożenia, i Systemy Brain Computer Interface. Wystąpienia panelowe zostały poprzedzone debatą specjalistów zatytułowaną „Nowoczesne prawo autorskie – czyli jakie?” Udział we wspomnianej debacie wzięli: Ryszard Czarnecki (za pośrednictwem videorelacji),  Paweł Lewandowski, Michał Kanownik, Marek Wróbel oraz Bogusław Pluta .

-O naszym internetowym obywatelstwie i granicach szóstego kontynentu decyduje tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. To my sami, już od momentu, kiedy zaczynamy korzystać z pełni możliwości Internetu decydujemy o tym, gdzie są jego granice. Musimy je sobie ustalić przede wszystkim w oparciu o własne wartości i oczekiwania- podkreślał Michał Kanownik, prezes ZIPSEE.

Następnie przyszła pora na anglojęzyczny wykład dr Ying-ju Lai z Tajwanu. Temat prelekcji brzmiał: „Social media and virtual communities”. Kolejnym prelegentem był sam inspirator wydarzenia- dr Grzegorz Osiński. Próbował on odpowiedzieć na pytanie- co będziemy czytać na 6 kontynencie?

– Starożytni Grecy byli w stanie nauczyć się niesamowicie długich tekstów na pamięć bez większych problemów. Jak ta kwestia wygląda współcześnie? Jesteśmy skazani na posiadanie przed nosem tekstu, bo nasza pamięć jest coraz bardziej ograniczona. Głównym powodem danego stanu jest „rozleniwienie” i zaniedbanie mózgu poprzez brak lub zbyt małe dawki nauki.

Kolejnym etapem sympozjum były prelekcje studentów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Równolegle prowadzone były 4 panele o następujących tytułach: „Cyfrowy kontynent”, „Cyfrowa edukacja”, „Cyfrowe podwórka” oraz „Cyfrowy smog”. Gościliśmy studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz z Uniwersytetu Łódzkiego.

-Reasumując, szósty kontynent to nic innego jak biznes. Jeżeli wydaje nam się, że jesteśmy anonimowi, to jesteśmy w wielkim błędzie. To naczynia połączone. Korzystajmy więc z tych dóbr racjonalnie i pamiętajmy, że świat realny to ciągle ten najlepszy i najwłaściwszy świat, a szósty kontynent to jedynie udogodnienie i uatrakcyjnienie- podsumowała studentka WSKSiM i organizatorka sympozjum Maria Gondek.

Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, „Nasz Dziennik”, Telewizja Trwam, Radio Maryja.

Natalia Kozielska,

Zespół Prasowy WSKSiM