Wszyscy (u)toniemy w śmieciach

Nasze społeczeństwo od dziesiątek lat zachęcane jest do konsumpcyjnego trybu życia. Jednak dopiero ostatnio poznaliśmy jego drugie oblicze. Jesteśmy skazani na posiadanie rzeczy między innymi wykonanych z plastiku, papieru czy szkła. Żyjemy w czystych miastach, ale ktoś gdzieś na drugim końcu świata musi „żyć” prawie jak na wysypisku śmieci.

Tworzywa sztuczne to materiały składające się z polimerów syntetycznych, które występują w środowisku naturalnym, zalicza się do nich również związki chemiczne modyfikowane przez człowieka.

Sto lat, Sto lat, niech żyje, żyje nam…

Tworzywa sztuczne pojawiły się około 100 lat temu wraz z początkową przeróbką chemiczną materiałów naturalnych takich jak guma, kolagen czy nitroceluloza. W 1862 r. Aleksander Parkes, brytyjski chemik, przedstawił światu celuloid, potocznie zwany syntetyczną kością słoniową. Było to pierwsze  tworzywo sztuczne, które na zawsze zmieniło światowy rynek. Początkowo nie zdawano sobie sprawy z zagrożeń dotyczących używania sztucznych tworzyw. Doprowadziło to do powstania plastiku, który obecnie jest największym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Badania

Od 2015 r. są prowadzone badania dotyczące ochrony środowiska przez Uniwersytet stanu California w USA. Od lat ’60 świat wytworzył 9 mld ton plastiku. Z tej ilości poddane recyklingowi zostało 9%, a 12% zostało spalone. Pozostała część trafiła na wysypiska, a w doskonałej większości do rzek, mórz i oceanów (w większości w Azji). Roczna światowa produkcja plastiku to w roku 2017 – 335 milionów ton (Polska – 1 milion ton). Przeróbka plastiku wiąże się z uwalnianiem cząstek polimeru tworzyw sztucznych (PET) do środowiska. Zastanawiałeś się co dzieje się, gdy za każdym razem pierzesz bluzę polarową? Podczas prania do wodociągu trafia około 250 tysięcy cząsteczek PET. W krajach UE badania ujawniły cząsteczki PET w wodzie butelkowej, a także w ludzkim kale.

Moda na segregowanie

W mediach społecznościowych znajdziemy coraz więcej informacji nie tylko na temat zdrowego trybu życia, ale również odnośnie ratowania naszej Planety. Sprzedaż materiałowych toreb na zakupy przeżywa swój renesans. Znani i lubiani promują małe firmy, które zajmują się sprzedażą toreb wielokrotnego użytku. Artykuły do pielęgnacji ciała, sprzątania domu w ekoopakowaniach czy z naturalnym składem również znajdują się w polecanych produktach – rynek się kręci, a środowisko na tym korzysta. Internet aż „krzyczy”. Tylko czy faktycznie ta moda zostanie na dłużej czy zniknie jak reszta trendów? Jak wiemy wszystko kiedyś przemija, niestety po nas na setki lat zostaną tylko miliony ton śmieci.

Wybór należy do Ciebie

Czy kupisz majonez, ketchup, musztardę w plastiku czy w szklanym słoiku? Czy musisz brać w warzywniaku torebkę plastikową na jabłko lub 2 pomidory? Czy kupisz żel pod prysznic w małym opakowaniu czy w dużym PLASTIKOWYM opakowaniu, czy mydło w kostce w papierowy karton? Jeśli kupujemy wodę w plastikowych butelkach warto zainwestować w dzbanek z filtrem – koszt takiego dzbanka bardzo szybko nam się zwróci. Po drugie nie będziemy musieli dźwigać litrów wody do swojego mieszkania i oszczędzimy czas na częste wynoszenie plastikowych butelek.

Od lat 50. XX w. do 2017 r. wyprodukowano 8,3 mld ton tworzyw sztucznych.

Ile tworzyw sztucznych masz w swoim domu, które mógłbyś bez problemu zamienić na ekologiczne? Te pytanie każdy z nas powinien sobie zadać i podjąć właściwą decyzję. Segregacja śmieci nic nas nie kosztuje, nie wymaga ona od nas dużej energii. To jest nasza decyzja czy i jak dbamy o środowisko.

Dane pochodzą z raportów University of Clifornia, Santa Barbara oraz University of Georgia.

Honorata Szkudlarek