W sobotę 12 września w stacji badawczej w Tucznie odsłonięta została tablica pamiątkowa honorująca osobę i dokonania prof. Jana Szyszko. Wydarzeniu towarzyszyła Msza św. i konferencja poświęcona spuściźnie naukowej profesora. W uroczystości uczestniczyli Krystyna Szyszko z rodziną, Michał Woś, minister środowiska, parlamentarzyści, leśnicy, władze, absolwenci i studenci studiów podyplomowych kierunku polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie oraz kompensacja przyrodnicza w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także członkowie Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem o. dra Zdzisława Klafki, rektora WSKSiM w Toruniu. – To miejsce już na zawsze pozostanie dla mnie miejscem pięknym, miejscem, w którym spotykałem dobrego, mądrego człowieka, którego się słuchało. Człowieka, którego dzisiaj nam brak. Jesteśmy tutaj, dlatego że czujemy, że nam go brak, ale my nie zatrzymujemy się na tym fakcie, że brak go nam fizycznie. Pozostawił nam testament i oby to miejsce zawsze nas przyciągało i nieustannie inspirowało – mówił w homilii o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Po Mszy św. pamiątkową tablicą zawieszoną na ścianie stodoły – stacji badawczej, stworzonej przez prof. Jana Szyszko ponad 20 lat temu w celu prowadzenia badań m.in. poświęconych pochłanianiu dwutlenku węgla przez gleby i lasy – odsłonili Krystyna Szyszko, żona profesora, Michał Woś, minister środowiska, o. dr Zdzisław Klafka i prof. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko. Tablicę ufundowali współpracownicy i wychowankowie profesora wraz z absolwentami studiów podyplomowych kierunku polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie w WSKSiM. – Tablica jest wyrazem uznania i wdzięczności za wiedzę o przyrodzie, lasach, środowisku, świecie, którą nam pan profesor przekazywał – mówił Leszek Tokarczyk, organizator uroczystości i towarzyszącego jej zjazdu absolwentów ekologicznych studiów w WSKSiM. Minister Michał Woś, nawiązując do homilii, podkreślił, że uroczystość i uczestniczący w niej pokazują, że ten testament pozostawiony przez ministra będzie wypełniany. – Wielkie dzieło życia, które wykonał, jest przekazane jako depozyt w dobre ręce i będzie niesione – zapewnił Michał Woś.

Uczestnicy konferencji uroczystości uczcili profesora wykładami związanymi z jego osobą i dokonaniami naukowymi oraz tymi na arenie politycznej. – Profesor zawsze mówił prawdę i zawsze był po stronie nauki. Za swoją uczciwość i wierność wartościom nie miał lekko – mówił Paweł Sałek, jego wychowanek i jeden z najbliższych współpracowników. – Zawsze można się było z panem profesorem porozumieć, domówić, prywatnie, ale i globalnie, o czym świadczy Porozumienie Paryskie, wielki sukces Polski na arenie międzynarodowej – dodał Sałek. Jak podkreślił, prof. Jan Szyszko jako minister środowiska zawsze był rzecznikiem słabszych, krajów afrykańskich, tych z Ameryki Łacińskiej. – I także za to jego i Polskę bardzo szanowano – zaznaczył doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Poseł Dariusz Bąk podkreślił, że Jan Szyszko był niekwestionowanym mężem stanu. – On bronił fundamentów Polski, polskiej wsi, ziemi, lasów i uratował Polskę przed zaśmieceniem uprawami GMO – mówił poseł Bąk i podkreślił, że prof. bez kompromisów stawał przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu i wygrał dla Polski sprawy związane z GMO i Puszczą Białowieską. – Przy udziale ministra Jana Szyszko lasy państwowe się rozwijały. On inspirował leśników do nauki, poszerzania wiedzy, szczególnie na temat zrównoważonego rozwoju – mówił przedstawiciel leśników, Andrzej Brusiło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Wszyscy uczestnicy spotkania w Tucznie byli zgodni co do tego, że należy kontynuować myśl i pracę zmarłego przed prawie rokiem prof. Jana Szyszko. – Dzięki rodzinie ta działalność profesora jest kontynuowana do dziś w tej pięknej stacji, która emanuje na zewnątrz swoją niezależnością, szczerością, prawdą i wspaniałym wyznacznikiem patriotyzmu – zaznaczył prof. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko.

Słowo do uczestników konferencji wystosował ks. kard. Gerhard Muller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Katarzyna Cegielska