Władze WSKSiM gościły 17 czerwca na uroczystości 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tytuł doktora honoris causa tej uczelni otrzymał nasz Przyjaciel kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Adama Kwiatkowskiego zaznaczył, że laureat jest człowiekiem legendą, osobistością, która całe swoje życie związała z morzem, wybitnym działaczem państwowym i społecznym, świetnym publicystą, doświadczonym inżynierem. „Czyni wytrwałe, skuteczne starania, aby gospodarka morska stanowiła jedną z podstaw ekonomicznej siły, pomyślnego rozwoju i wysokiej pozycji w świecie naszej Ojczyzny”. „Tworzy Pan dziedzictwo, które wcześniej rozwijali bohaterowie Polski morskiej. Dołącza Pan do grona wspaniałych mężów, dzięki którym cała historia Polski stanowi swoistą odyseję wolności i niepodległości. Pojęcie służby rozwinął Pan i wzbogacił w sposób niezwykle szeroki i trudny do naśladowania, zarazem jednak nie ma wątpliwości, że wytycza Pan ścieżkę, którą podążać powinny kolejne pokolenia Polaków” – napisał z kolei Mateusz Morawiecki, premier rządu. – Kapitan Sulatycki ze wszech miar zasługuje na to, aby w tak szczególnym dniu dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uzyskać ten tytuł – mówił prof. Andrzej Grzelakowski, wygłaszając laudację.

Sam kapitan Zbigniew Sulatycki przyznał skromnie, że odbiera ten tytuł jako odznaczenie „dla całej drużyny”. – Dla wszystkich, z którymi pracowałem i z którymi dalej pracuję. Ten wkład jest wspólny – zaznaczył odznaczony.

Uroczystość na Uniwersytecie Morskim była też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i uczelnianych. Wśród odznaczonych przez Prezydenta Andrzeja Dudę znalazła się dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Natomiast o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM otrzymał odznaczenie rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej generała Ryszarda Parafianowicza.

Katarzyna Cegielska