Jakiś czas temu miałem okazję być na zaprzyjaźnionym Uniwersytecie Erciyes w Kayseri, Kapadocja, Turcja. Oto moja relacja z tej niesamowitej przygody…

Jak zapewne wiecie, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odpowiadam za proces umiędzynarodowienia, a w tej materii poczesne miejsce zajmuje program Erasmus+. Właśnie dzięki temu programowi możecie uczestniczyć w międzyakademickiej wymianie – zarówno na studia semestralne, jak i minimum dwumiesięczne praktyki.

W każdym semestrze gościmy studentów z Turcji, a Erciyes University w Kayseri często nominuje na studia do Torunia co najmniej jedną osobę. Postanowiłem odwiedzić naszych dobrych przyjaciół w Kapadocji, w ramach wymiany, gdzie przeprowadziłem serię wykładów poświęconych geopolityce i geostrategii, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Uniwersytet Erciyes jest stosunkowo duży: ma 19 wydziałów i kształci 50 tysięcy studentów. Co ważne, również oni mocno postawili na proces umiędzynarodowienia, a WSKSiM traktują jako jednego z najważniejszych partnerów. Wiele realizowanych przez nich programów skupia się na wymianie z krajami Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Stąd moje wykłady zgromadziły międzynarodowe grono.

Miałem okazje zapoznać się z turecką kuchnią, kulturą, sztuką, a także religią – Kayseri i Kapadocja położone są w centrum Turcji i traktowane jako obszar mocno konserwatywny. Oczywiście skorzystałem z jednego wolnego popołudnia, by zwiedzić muzeum na świeżym powietrzu w Göreme oraz zamek wykuty w skale, w Uçhisar.

Miałem też okazję rozmawiać z przedstawicielami biura współpracy międzynarodowej w Kayseri. Jak sami mówili, są zachwyceni współpracą i bardzo by się cieszyli z możliwości wysyłania swoich studentów na praktyki w Radiu Maryja i Tv Trwam. Trwają rozmowy, by to stało się możliwe.

Fakt, że muzułmańscy studenci są wysyłani do katolickiej Polski, nie stanowi dla nich żadnego problemu – tureccy studenci po powrocie do kraju ojczystego podkreślają, jak dobrze się w Polsce czuli, a ich religia była w WSKSiM w pełni szanowana.
Dzięki programowi Erasmus+ mury między religiami i kulturami znikają.

dr Krystian Chołaszczyński