Zakochani w życiu

W czwartek 5 października Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia pielgrzymowała do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Hasłem wydarzenia było motto „Zakochani w życiu”. Studenci, absolwenci, wykładowcy i przyjaciele Uczelni dali świadectwo przed świętym Józefem tego, co znaczy dla nich  i jak chronią je na co dzień.

Społeczność akademicka WSKSiM po raz dziesiąty u progu roku akademickiego udała się do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Każdy wiózł swoje intencje, ale jedna była wspólna – szacunek do ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Po nabożenstwie w kaplicy św. Józefa młodzi ludzie związani z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej podzielili się świadectwem tego, jaką wartością jest dla nich życie, co robią, by to życie chronić. Świadectwa rozpoczęła dr Małgorzata Sołtyk, wykładowca WSKSiM i członek redakcji miesięcznika „Miłujcie się” oraz „Ruchu czystych serc”. – Kiedy człowiek ma sumienie skalane grzechem, zaczyna się przeciwstawiać życiu,  zaczyna ono przeszkadzać, człowiek skupia się na swoim egoizmie, niszczy siebie i innych – mówiła prelegentka. Anna Pleskot, absolwentka Uczelni  z Fundacji Małych Stópek, zanczyła, że trzeba zamieniać słowo w czyn. Trzeba mówić o życiu, ale także życiu pomagać. – Jeśli zobaczycie gdzieś slogan „Bryka dla smyka” to wiedzcie, że zbieramy pieniądze na wózki dla dzieci, potrzebne kobietom, które wspomagamy, albo jeśli usłyszycie „Pielucha dla malucha”, tzn. że zbieramy pieluszki lub pieniądze na pieluszki – podkreśliła Anna Pleskot. W czasie pielgrzymki wystąpiła także rodzina absolwentów WSKSiM – Bernardetta i Piotr Grabowscy z dziećmi: Józiem, Tadziem i Tereską. Zaznaczyli zgodnie, że najważniejsza w rodzinie i przygotowaniu do małżeństwa jest modlitwa. – Nie tylko modlitwa w małżeństwie, ale już przed małżeństwem. To jest apel do wszystkich, którzy poszukują wybranka czy wybranki swojego serca, aby już dziś modlili się do św. Józefa o taką osobę – podkreśliła Bernardetta.

Jak zaznaczył o dr Tadeusz Rydzyk, takie słowa cieszą. – Było warto zakładać Uczelnię. Kto myśi na rok do przodu, sieje zboże. Kto myśli na 10 lat – sadzi las. Kto myśli daleko w przyszłość – kształtuje dzieci i młodzież – mówił dyrektor Radia Maryja. – Trzeba towarzyszyć młodzieży w rozwoju. Te świadectwa były, dlatego że słuchaliście Ducha Świętego. Obyście słuchali dlalej – życzył o. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM.

Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. – Niech św. Józef, do którego przyszliśmy, pomoże nam pokonać wszystkie trudności i przeciwności, jakie mamy w życiu małżeńskim i rodzinnym. Studentom, którzy zamierzają założyć rodziny, radzę, by z tego źródła czerpali najczystszą naukę i najbardziej przekonującą wiarę. Niech będą też otwarci na to, co Bóg chce nam powiedzieć – zaznaczył ks. abp. Henryk Hoser.